Wytyczne odbiorowe dla technologii CIPP już po konsultacjach z branżą
8 września br. podczas warsztatów zorganizowanych w ramach XVIII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” zespół naszych ekspertów zaprezentował szerokiemu gronu publiczności roboczą wersję wytycznych dotyczących odbioru prac realizowanych z wykorzystaniem technologii CIPP.
Specjaliści omawiali kolejne rozdziały, wyjaśniając poszczególne zapisy i tłumacząc ich genezę. W wytycznych mamy np. zapisane, na jakim etapie pobieramy próbki i jakie parametry musi spełniać rękaw, żeby nie szkodzić środowisku. Budowa nowego obiektu związana jest z zagrożeniem ekologicznym: sprzęt lub materiały mogą być źródłem zanieczyszczeń. Stosując metodę CIPP, wykorzystujemy obiekt, który już istnieje, dlatego warto te wytyczne mieć, by podobnego zagrożenia niepotrzebnie nie stwarzać – powiedział dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Podczas wystąpień kolejnych członków zespołu przedstawiono m.in. kwestię badań w terenie, czyli, na przykład, inspekcji telewizyjnej oraz prób szczelności (zdaniem zespołu inspekcja wideo i próba szczelności powinny być obowiązkowe), a także badań laboratoryjnych.
Następnie przyszedł czas na dyskusję i odpowiedzi na pytania od uczestników warsztatów.
Eksperci byli pytani m.in. o to, jakie największe kłopoty wynikają z faktu braku tego typu wytycznych. Dr Bogdan Przybyła podkreślił, że rękawy CIPP są szczególnie podatne na to, co się dzieje z nimi w procesie ich wbudowywania – dlatego wytyczne mogą pomóc w ocenie jakości wykonanych prac. Dr Dariusz Zwierzchowski wskazał, że w Polsce nie wszędzie stosuje się badania próbek pobranych z rękawów. Wytyczne mają wskazać pewien kierunek, pokazać, że są konieczne. Wykonawca jest o wiele spokojniejszy, jeżeli wie, że to, co zrobił, wykonał dobrze. Do tego mówimy przecież niemal wyłącznie o inwestycjach miejskich: badania to spokojny sen inwestora i wykonawcy – mówił dr Zwierzchowski.
Uwag i wniosków było sporo – wszystkie są analizowane przez zespół roboczy. Uwagi uznane za zasadne będą uwzględnione w wytycznych.