Dlaczego technologie bezwykopowe?
Technologie bezwykopowe są stosowane do budowy i renowacji przewodów podziemnych od kilkudziesięciu. Na początku popularyzowane były głównie w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, a obecnie są aplikowane na wszystkich kontynentach. W Polsce zaczęły się rozwijać w latach 90. XX w. i od tej pory obserwujemy stały wzrost w ich wykorzystywaniu.
Ogromną rolę technologie bezwykopowe odgrywają szczególnie w newralgicznych sytuacjach, gdzie niemożliwe lub bardzo trudne jest zastosowanie rozwiązań konwencjonalnych, tj. podczas pokonywania przeszkód w postaci rzek i innych cieków wodnych, akwenów, szlaków komunikacyjnych, nasypów, obszarów chronionych, na terenach silnie zurbanizowanych, kiedy rozkopanie ulic i innych użytkowanych terenów stanowi poważne ograniczenie w funkcjonowaniu mieszkańców i prowadzeniu działalności gospodarczej. Metody bezwykopowe znajdują zastosowanie również tam, gdzie prace muszą się odbywać np. na terenach trudno dostępnych ze względu na ukształtowanie terenu i ograniczone możliwości organizacji placu budowy.
Realizacja projektów z wykorzystaniem technik bezwykopowych skutecznie wpływa m.in. na takie kwestie, jak:
Biorąc pod uwagę rygorystyczne wymogi prawne wynikające z polityki Unii Europejskiej, kierunek bezwykopowy jest słuszny i korzystny dla społeczeństwa oraz środowiska naturalnego. Promowanie technologii bezwykopowych, a w konsekwencji wdrażanie ich na jeszcze większą skalę, pozwoli zachować cenną i niezbędną do życia przyrodę w stanie jak najmniej naruszonym w wyniku działalności człowieka. Co więcej, lata praktyki i podsumowań wykazują, że biorąc pod uwagę koszty globalne realizacji projektów bezwykopowo i wykopowo, ta pierwsza opcja wypada znacznie korzystniej pod kątem ekonomiki projektu.
Liczne zagraniczne i polskie opracowania oraz szczegółowe analizy potwierdzają zasadność stosowania technologii bezwykopowych do budowy i renowacji przewodów podziemnych. Dlatego po wieloletnich doświadczeniach w ich aplikowaniu nie powinny pojawiać się już pytania o to, czy je stosować i dlaczego, ale o to, które z szerokiego wachlarza dostępnych na rynku rozwiązań wybrać, by było optymalne w danych warunkach.